www.dunyarehber.com

Elma sirkesi yağ yakar mı?26/11/2012

3000 yıllık bir geçmişi olan elma sirkesi antik Mısır döneminde ve Hipokrat tarafından da tedavi amaçlı kullanılırmış. Günümüzde zayıflattığı iddia edilen elma sirkesinin aslında sayısız faydası bulunmaktadır.

Vücudu temizler
Etkili bir detoks ürünüdür, vücudu toksinlerden arındırır, böbrek ve karaciğeri temizler, canlılık verir, cildin daha parlak görünmesini sağlar.

Şeker hastalığı
Şeker hastalığında faydalıdır. Günde 1 yemek kaşığı elma sirkesi tüketen diyabetli bireylerin daha düzenli kan şekerine sahip oldukları araştırmalarca desteklenmekte. Ayrıca diyabetli hastalarda HDL, iyi kolesterol seviyesinde de artış gözlenmiş.

Kilo kaybı
Elma sirkesinin yağ yakımını sağladığına dair bir düşünce vardır. Keşke kilo vermek o kadar basit olabilse. Sadece elma sirkesi sindirimi hızlandırdığı ve ödem atımını sağladığı için kilo verme programınızda destek olabilir. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Hipertansiyon
Kan basıncını düşürücü etkisinden dolayı elma sirkesi hipertansiyonda faydalı olabilir. Ama hipotansiyon rahatsızlığında çok fazla tüketilmemesinde fayda var.

Fazla tüketiminden kaçının
Günde 2 yemek kaşığı ve üzeri tüketimlerde sindirim sisteminde ve tansiyonda problemler olabilir. Bazı ilaçlarla etkileşim yapabilir. Tüketirken asla tek başına değil su ile karıştırarak tüketin.